150W 24VDC Waterproof LED Power Supply SCH-150-24, Scharfer, 7 years warranty
Previous keyboard_arrow_left
Next keyboard_arrow_right
zoom_in
40.00 VAT excl.
150W Waterproof Power supply (CV)
Input: 200-250V AC
Output: 24VDC 6.25A 150W
Warranty: 7 Years
Volume discounts
Quantity Unit price You Save
4 Items
Last items in stock
Why Scharfer?
Scharfers are 7-year warranty premium LED power supplies.
Scharfers can be loaded up to 100%.
Scharfers are ultra-slim metal housing LED power supplies.
Scharfers are IP67 waterproof.
The SCH-150-24 by Scharfer is a compact, waterproof 150W power supply designed for LED applications. It comes in 24VDC (6.25A) version and supports a 200-250V AC input. With an IP67 rating, it is protected against dust and water, making it ideal for indoor and outdoor installations. The power supply is designed for 100% full load operation without the usual 80-85% limitations.
Input Voltage: 200-250V AC
Input Frequency: 50/60Hz
Type: Constant Voltage PSU
Input Current: 230V: 1.45A
Efficiency: 87%
Output Voltage: 24vdc
Maximum Current: 250mA (6.25A)
Power: 150 Watts
Inrush Current: <40A
Overload: Auto-Recovery
Short Circuit: Auto-Recovery
Over-Voltage: Auto-Recovery
IP Rating: IP67 (Waterproof)
Connection: Cable In / Out
Certifications: CE, SELV, RoHS
Safety Standard: EN 613347-2-13
Dimensions: 279mm x 57mm x 25mm
Weight: 680g
Manufacturers Warranty: 7 Years
SCH-150-24
4 Items
Data sheet
Ingress Protection (IP)
IP67
Output
24VDC
Wattage
150W